Sklep z płytkami

Każdy, kto przystępuje do budowy domu albo remontu kuchni czy łazienki to oprócz wyboru sprzętów i mebli musi się pochylić nad problemem wyboru farb do malowania a przede wszystkim wyboru płytek ceramicznych. Zanim wybierzemy odpowiednie, zapewne odwiedzimy niejeden sklep z płytkami i market budowlany. Czy jednak wiemy jakie płytki ceramiczne powinniśmy wybrać?

Na co zwrócić uwagę odwiedzając sklep z płytkami?

W obu przypadkach, ze względu na wysoką wilgotność musimy zwrócić uwagę na to, aby to były płytki o niskiej nasiąkliwości. Dodatkowo powinien być to materiał, który pozwoli nam utrzymać wzorową czystość, która jest niezbędna w tych pomieszczeniach. Oczywiste jest również to aby był to materiał bardzo trwały, który pozwoli nam cieszyć się efektownym wyglądem przez długie lata.
Jeżeli tylko nasz budżet na to pozwala, powinniśmy kupić płytki ceramiczne zaliczane do I klasy jakości. To znaczy takie, które są pozbawione jakichkolwiek skaz, uszkodzeń czy przebarwień. Drugim bardzo ważnym parametrem jest ścieralność. Jeżeli płytka należy do klasy ścieralności oznaczonej jako PEI 1 (jedna z 5 klas ścieralności) oznacza, że może być użyta wyłącznie na ścianie, ponieważ będzie się ścierała. Płytki ceramiczne o ścieralności PEI 2 przeznaczone są do pomieszczeń o niewielkim natężeniu ruchu. Dopiero oznaczenia PEI 4 i PEI 5 zapewniają ścieralność odpowiednią do łazienki a w szczególności do kuchni. W kuchni częściej się zdarzy, że coś ciężkiego upadnie albo że wejdziemy tam w butach.

Płytki antypoślizgowe do mieszkania

Odwiedzają sklep z płytkami, warto również zwrócić uwagę na to, by płytki były antypoślizgowe. Jest to parametr bardzo ważny zarówno w łazience, jak i w kuchni. Często jest tak, że im płytka bardziej antypoślizgowa, tym trudniejsza do utrzymania w czystości, warto jednak pochylić się nad tym zagadnieniem.

Niezależnie czy na ścianach zdecydujemy się zamontować mozaikę, cegiełkę albo duże kafle, czy będą to płytki imitujące drewno albo beton. Zawsze warto wcześniej zapoznać się z ich parametrami, ponieważ one odpowiadają za trwałość płytek oraz bezpieczeństwo i wygodę ich użytkowania.