Płytki ceramiczne do łazienki – rodzaje oraz najważniejsze parametry

Łazienka to miejsce, w którym szczególnie często są układane płytki ceramiczne. Nic w tym dziwnego, bo w zależności od charakteru tego pomieszczenia mają za zadanie podkreślać jego styl. Szukasz w łazience błogiego relaksu? A może zależy Ci na wrażeniu czystości i nieskazitelności? Dobór odpowiedniego materiału jest kluczowy, by prezentowała się wyjątkowo. Poniżej znajdziesz kilka informacji dotyczących rodzajów płytek oraz ich cech szczególnych. Ta wiedza pomoże Ci wybrać dokładnie to, czego oczekujesz.

Najpopularniejsze rodzaje płytek ceramicznych

Często wykorzystywanym rodzajem są płytki glazurowane. Są one dość kruche i cienkie, wybierać można spośród wielu wzorów, ornamentów, kolorów – dostępne są także bardziej i mniej połyskliwe wersje. Świetnie sprawdzą się w łazience, bo są łatwe w czyszczeniu oraz nie nasiąkają wodą. Układa się je wyłącznie na ścianach.

Terakota jest dobra na podłogi, zawdzięcza to swojej odporności na uszkodzenia, ponadto niestraszna jej woda. Występuje w wariantach gładkich lub z fakturą. Jej zaletą jest różnorodność kolorów, która ucieszy większość klientów.

Płytki klinkierowe mogą być wykorzystane na podłodze lub na ścianach z powodu wysokiej wytrzymałości. Istnieje klinkier prasowany albo ciągniony, szkliwiony lub nieszkliwiony.

Ciekawą opcją jest wybór płytek rektyfikowanych. Świetnie nadają się do uzyskania efektu jednolitej powierzchni, co szczególnie dobrze pasuje do łazienek w stylu minimalistycznym. Ich wymiary są ściśle określone, a kąty między bokami wynoszą 90°. Są droższe od innych, ale rezultat jest tego wart. Takie płytki najwyższej jakości znajdą Państwo na stronie internetowej abcplytki.pl. Strona ta oferuje największą różnorodność płytek ceramicznych na rynku.

Parametry, które warto wziąć pod uwagę

Oprócz najważniejszego parametru, jakim jest rozmiar czy kolor, zwróć uwagę na inne właściwości. Płytki ceramiczne do łazienki powinny cechować się niską nasiąkliwością, najlepiej, jeżeli nie przekracza 3%. Antypoślizgowość jest kolejną istotną zaletą. Producenci oznaczają ją symbolami od R9 do R13. Im wyższa wartość, tym mniej śliska powierzchnia. Płytki mają też różną ścieralność, a tym samym trwałość.